Úvodní strana Aktuality Šéf rozhodčích Petr Blažej: Vytvořila se parta, kluci táhnou za jeden provaz

Šéf rozhodčích Petr Blažej: Vytvořila se parta, kluci táhnou za jeden provaz

Více než stovka rozhodčích bude rozhodovat v nadcházející sezoně zápasy středočeských fotbalových soutěží řízených SKFS. Všichni se sešli týden před začátkem mistrovských duelů v Němčicích u Kolína, aby ve zdejším středisku Vigvam absolvovali seminář s několika praktickymi přednáškami. Jak seminář hodnotí předseda komise rozhodčích SKFS Petr Blažej a jak jsou podle něj připraveni rozhodčí na celý ročník, o tom mluvil v rozhovoru pro stránky SKFS. 

Pane Blažeji, jak jste byl spokojen s víkendovým seminářem?

Nadstandardně. Mám velkou radost hlavně z atmosféry mezi rozhodčími a není to klišé. Opravdu je to cítit. Vytvořila se parta, a když to takhle funguje, kluci si navzájem věří a jsou v pohodě, pozná se to na výkonech na hřišti. To máte stejné jako fotbalového týmu, tam když všichni makají a táhnou za jeden provaz, také se to projeví.

Co samotný seminář a jeho náplň?

Náplň hodnotit nemohu, tu zajišťujeme my a měl by ji zhodnotit někdo jiný. Ale co mám zpětnou vazbu, tak panuje spokojenost. Letos jsme to celé pojali trochu jinak a vycházeli jsme s věcí, které se staly v uplynulé sezoně. Chtěli jsme klukům ukázat jiný pohled na věc, vysvětlit, proč ten který verdikt nařídili špatně a jak to příště neopakovat.

Hodně jste při přednáškách probírali nesprávně nařízené pokutové kopy, proč právě ty?

Tam jsme právě chtěli ukázat klukům, jak se příště chyb vyvarovat. Třeba s triviální, ale zásadní pomůckou, jakou je směr míče po střetu útočníka s obráncem nebo brankářem. Podle něj poznáte, zda gólman či bek zasáhli míč nebo nohu protihráče. Také jsme rozhodčím radili, aby svoje rozhodnutí činili v klidu, nespěchali a vyčerpali všechny možnosti, které jim ta akce dala. A pak se teprve rozhodli. Když kluci udělají rozhodnutí příliš brzy, ochudí se vlastně o půlku příběhu.

Někdy jsou to ale opravdu těžké situace a vím, že třeba na penaltě nařízené v zápase Průhonice – Mnichovo Hradiště se rozhodčí vůbec neshodli. Víc než přednáška jim asi dá až praxe - ta chvíle, ten okamžik, kdy se musí rozhodnout?

Máte pravdu. My se jim snažíme to přednáškou ulehčit a připravit je na ten moment. Nicméně rozhodčí musí mít v danou chvíli trochu štěstí, aby měl zrovna ideální výhled, aby se právě dokonale soustředil na aktuální souboj. Já se na rozhodčí mohu zlobit ve chvíli, kdy výhled mají, k tomu i dostatečné informace a přesto se rozhodnou špatně. To mě naštve.

Před každou sezonou vejdou v platnost nová pravidla, které je letos nejzásadnější?

Je zmírněn tzv. trojí trest při zmaření zjevné brankové příležitosti. Tedy že hráč, který přestupek udělá, nemusí dostat červenou kartu, pokud jeho zákrok nohou nebo i rukou není zjevně úmyslný. Za mě je to celkem logické a líbí se mi to. I teď bylo problematické, když rozhodčí dal červenou za podražení v jasné šanci, ale třeba i za držení.

Rozhodčí absolvovali také testy, zvládli je všichni?

Zvládli. Děláme je s nimi každých půl roku, kdy je čeká sedmihodinová doslova „nalejvárna“. Test pak napíší online, kdy se sejdou na jednom místě v okrese, každý se svým počítačem a dostanou rozdílné otázky. Ve druhé části po nich chceme, aby pracovali ve skupinkách. Jeden rok jim vybereme zajímavá videa, která musí přesně popsat, letos zase měli za úkol hledat chyby v zápisech. Náš pravidlový expert Karel Vyhnal se pak soustředí zejména na otázky, na které odpovědělo špatně vícero rozhodčích. A vrátí se k tématu během semináře. 

Jaké další přednášky připravujete do budoucna?

Nápadů je hodně. Třeba přednáška psychologa, nebo přednáška na téma body language, tedy řeč těla, i ta je pro rozhodčí důležitá - jak vystupují, jak působí navenek. Nebo komunikace s menšinami. Dříve jsme to tak nebrali, ale dneska už vidíme, že některé minority jsou na něco citlivější, jiné na něco jiného. Takže i o tom je potřeba mluvit.

Na konci semináře rozhodčí nešetříte a pouštíte na projektoru jejich nejméně vydařené výroky doplněné vtipnými hláškami z filmů, televizních pořadů nebo internetu – letos na téma Co jsme si navařili, to si také sníme. Doplnil jste je hláškami Zdeňka Pohlreichra, leckdy ostrými, jak to rozhodčí berou, neurazí se?

Každý rok stříhám největší perly, ale jde spíš o odlehčení, ne o to někoho naštvat. Loni jsem zvolil témě předávání Oskarů, letos Pohlreicha aneb Co jsme si uvařili… Jde v podstatě o vážné věci, protože jejich některé výroky skutečně působí s odstupem až směšně a to rozhodně nechceme. My jim chyby ukazujeme, aby je viděli a aby je neopakovali. Musím kvitovat, že každý půlrok se mi takové materiály shánějí hůř a hůř.

Takže na sezonu jsou krajští rozhodčí připraveni dobře?

Sezona bude o něco těžší v tom, že se ruší jedna skupina B třídy a bude tedy sestupovat více mužstev. Přesto žádné obavy nemám. Vezměte si, že v sezoně, která končila loni, padalo z krajského přeboru i I. A třídy opravdu mraky týmů. Ta rozhodčí prověřila hodně a letos to nebylo o moc snazší. Proto jsem přesvědčen, že kluky nemusím nakopávat, aby tomu dávali sto procent, ale spíš musím některé malinko brzdit, aby nebyli tak natěšení. Občas se nějaká chyba stane, jsme lidé, ale kvituji, že už většina mančaftů tohle také pochopila a jejich chování k nám se zlepšilo.

Jsou ale i vědomé chyby a každý zkušenější fotbalista je pozná, co vy?

Já je poznám okamžitě. A netvrdím, že se nikdy nic takového nestane. Nicméně v globálu si myslím, že tohle prostě v posledních letech vymizelo. Za sebe a komisi rozhodčích říkám, že kluky nenecháme vydechnout a budeme se je snažit udržet v tak vysokém standardu, jaký drží teď. K tomu se jim snažíme zajistit nějaké vybavení, protože doteď si vždycky kupovali všechno ze svého. Na druhou stranu, když se stane chyba, tak já budu první, kdo bude tvrdě žádat, aby se už neopakovala. Ale také budu první za rozhodčími stát při jejich kritizování. Tedy pokud někdo něco prohlásí na jejich adresu třeba do novin, což se občas děje, tak na to má samozřejmě právo, ale pokud řekne, že něco bylo tendenční, že tam byl záměr, okamžitě dávám podnět k disciplinárnímu řízení a chci, aby tyhle výroky ti lidé prokázali. Protože já takové rozhodčí v týmu nechci. Ovšem jestli to o nich někdo tvrdí bez důkazů, je to úplně špatně a já je budu bránit.

 

Rudolf Muzika, redaktor Deníku

Zemřel Karel Bohuněk

Ve věku 74 let zemřel po dlouhé těžké nemoci v sobotu 16. listopadu pan Karel Bohuněk, bývalý mezinárodní rozhodčí, dlouholetý delegát Fotbalové ...

19.11.2024
Elite Ref Academy Junior zakončila svůj první rok v Psárech

V letošním roce vznikla při Elite Ref Academy SKFS také její "sestra". Od ledna totiž funguje Elite Ref Academy SKFS Junior pod vedením Matěje ...

16.11.2024
Karel Nehasil oslavil padesátku, musel ale vylučovat

Nedělní zápas 5. ligy – HDT.cz krajského přeboru mezi celky SK Rakovník a FK Čáslav (0:2) byl speciální pro hlavního rozhodčího Karla Nehasila. ...

17.10.2024
Další novinky